Interwencja kryzysowa online - zdalna pomoc psychologiczna

Psychoterapia online w Ośrodku Sensum

Psychoterapię online prowadzimy w Sensum od wielu lat, dotąd głównie z osobami, które zaczynały proces terapeutyczny stacjonarnie, przeprowadziły się zagranicę lub w inne części kraju i zdecydowały kontynuować pracę ze swoim terapeutą. Część osób korzystających z naszej oferty online zgłosiła się z powodu braku dostępności profesjonalnej pomocy psychoterapeutycznej w swoim miejscu zamieszkania lub ? w przypadku osób przebywających zagranicą ? z powodu potrzeby pracy z terapeutą polskojęzycznym.

Od kilku tygodni, w wyniku zaistniałej sytuacji, wszystkie procesy terapeutyczne toczą się poprzez komunikatory lub połączenia telefoniczne. Nasz zespół jest przygotowany do pracy w nowych warunkach, oferując pomoc psychologiczną oraz psychoterapeutyczną z wykorzystaniem wielu narządzi komunikacji. Prowadzimy psychoterapię indywidualną osób dorosłych, dzieci i młodzieży, psychoterapię par oraz rodzin. Mamy w ofercie zajęcia grupowe dla młodzieży, osób dorosłych oraz par i rodzin. Konsultujemy i prowadzimy psychoterapię indywidualną osób z problemem nadużywania i uzależnienia od substancji i zachowań.

Psychoterapia online odbywać się może w wielu formach i to zróżnicowanie pozwala niemal każdemu znaleźć sposób, by stworzyć sobie bezpieczne warunki do spotkania. Formy te to, po pierwsze, aplikacje takie jak Skype lub Zoom czy inne, zaproponowane przez klienta, które umożliwiają prowadzenie rozmowy z wizją na komputerze. Instalacja tych programów jest prosta i terapeuta może w tym pomóc.

Po drugie, połączenia ze smarfona, poprzez komunikatory takie jak wspomniany Skype, ale również What's up, Messenger czy FaceTime. Z telefonem łatwiej się przemieszczać, zatem pojawia się tu możliwość połączenia z wizją z innych miejsc niż dom, jeśli tam nie ma z jakichś względów warunków do rozmowy.

Są osoby, które nie korzystają w ogóle lub nie mają dostępu do komputera, smarfona lub Internetu. Tutaj rozwiązaniem będzie rozmowa telefoniczna. Nasze doświadczenia z kilku już teraz tygodni pracy przez telefon pokazują, że interwencja kryzysowa ale także - w przypadku terapii trwających - regularna praca terapeutyczna jest nie tylko efektywna ale i przynosząca zaskakująco głęboki rodzaj kontaktu z drugim człowiekiem oraz ze sobą samym - z własnymi emocjami i refleksyjnością.

W każdym przypadku ważne oczywiście, by szukać miejsca, w którym można usiąść i mieć swobodę skupienia.

Większość terapeutów pracujących online jest elastyczna jeśli chodzi o formę i termin spotkania, możliwe są spotkania także wieczorami. W Sensum, jeśli jest taka potrzeba, pierwszą rozmowę przeznaczamy na uzgodnienia dotyczące wyboru formy kontaktu oraz ewentualną pomoc techniczną.

Praca terapeutyczna online dla niektórych osób wydaje się być niepełnowartościowa lub zbyt trudna organizacyjnie czy technicznie. Taka forma pracy ma swoje ograniczenia, lecz głównie leżą one po stronie terapeuty, od którego wymagana jest tutaj szczególna wrażliwość, uważność i gotowość do elastycznego korzystania z narzędzi terapeutycznych. W sytuacji, w której nie ma możliwości osobistego spotkania wciąż pozostaje wartościowym sposobem kontaktu z drugim człowiekiem. Spotkanie online wciąż jest SPOTKANIEM: kontaktem, wymianą, która pozwala poczuć się mniej samotnym na głębokim poziomie odczuwania.

Z drugiej strony, taka forma pracy poszerza w sposób niemal nieograniczony możliwości kontaktu z terapeutą każdej osobie, która potrzebuje pomocy, gdziekolwiek aktualnie przebywa i kontynuować proces terapeutyczny, jeśli się przeprowadza czy przemieszcza w związku z charakterem swojej pracy lub stylem życia. Pozwala również łączyć osoby zainteresowane taką formą pracy w grupy terapeutyczne, wsparciowe, czy rozwojowe, co dotąd rzadko praktykowano z uwagi na dostępność bezpośredniego kontaktu.

Praca terapeutyczna online w obecnej sytuacji nabiera szczególnej wagi, ponieważ czasy te mają potencjał traumotwórczy; oto jak pisze o tym nasz kolega, Irek Kaczmarczyk: ?Oczekiwanie na ?normalność? jest bardzo męczące, a jeszcze zapewne potrwa. Z czasem prowokuje kolejne kryzysy, bo sytuacja staje się ?nie do wytrzymania?. To ?czekanie? odtwarza często przeszłe bolesne doświadczenia. Dziś mamy do czynienia z nakładającymi się na siebie traumatycznym zdarzeniami. Wiele teraz zależy od terapeuty i od tego, czy pomagając siedzącej naprzeciw niego osobie może powiedzieć, że ?między tobą a mną online, to też jest między nami?.

Zapraszamy do kontaktu pod nr tel 506 666 777, lub mailowo gabinet@pomoc-psycholog.pl

- Psychoterapia indywidualna

- Psychoterapia pary

- Grupy wsparcia